Uusi haavoittuvuus Microsoftin työkalussa mahdollistaa hyökkäykset haitallisten Microsoft Office -dokumenttien avulla | Traficom

Uusi haavoittuvuus Microsoftin työkalussa mahdollistaa hyökkäykset haitallisten Microsoft Office -dokumenttien avulla

31. toukokuuta 2022 klo 11.23, päivitetty 15. kesäkuuta 2022 klo 11.14

Microsoft Support Diagnostic Tool -diagnostiikkatyökalusta on paljastunut nollapäivähaavoittuvuus, joka mahdollistaa komentojen suorittamisen etänä haitallisten Microsoft Word -dokumenttien avulla. Microsoft julkaisi 14.6. päivityksen haavoittuvuuteen, joka on syytä asentaa viipymättä.

Haavoittuvuuden CVE-tunniste on CVE-2022-30190, ja sille on määritetty CVSS3 pisteytyksessä arvosana 7.8. Haavoittuvuuden hyväksikäyttöön riittää dokumentin esikatselu Microsoft Explorer -näkymässä tai haittakoodia sisältävän dokumentin avaaminen. Microsoftin “Protected View” ja “Application Guard” suojaavat haavoittuvuudelta.

Osa haittaohjelmien havainnointityökaluista havaitsee haavoittuvuuden hyväksikäyttöyrityksiä. Näitä työkaluja ovat esimerkiksi Microsoft Defender Antivirus ja Microsoft Defender for Endpoint.

Haavoittuvuuden hyväksikäyttöä on jo havaittu, joten epäluotettavista lähteistä saatuihin dokumentteihin kannattaa suhtautua erityisellä varovaisuudella kunnes korjaava päivitys on asennettu.

 

Haavoittuvuuden kohde

Microsoft Windows 7 ja uudemmat Windows 11 asti

Microsoft Windows Server 2008 ja uudemmat Windows Server 2022 asti
 

Mistä on kysymys?

Työasemat ja loppukäyttäjäsovellukset

Työasemien ja tavallisten käyttäjien sovellusten haavoittuvuudet koskevat usein monia käyttäjiä. Kohteena voi olla esimerkiksi Windows-käyttöjärjestelmä tai tekstinkäsittelyohjelma. Ero palvelinsovellusten ja loppukäyttäjäsovellusten välillä on joskus häilyvä, esimerkiksi samaa käyttöjärjestelmää voidaan käyttää sekä palvelimessa että työasemassa.

Palvelimet ja palvelinsovellukset

Palvelinten ja palvelinohjelmistojen haavoittuvuudet koskevat esimerkiksi sähköisten asiointipalvelujen tarjoajia. Tyypillisiä kohteita ovat palvelinten käyttöjärjestelmät ja www- tai sähköpostipalvelinohjelmistot kuten esimerkiksi SunOS, Linux, Apache, IIS tai Sendmail.

Etäkäyttö

Etäkäyttöisesti tehtävän hyökkäyksen voi tehdä tietoverkkoyhteyden tai vastaavan kautta ilman että pääsee itse kohteena olevan järjestelmän luokse.

Paikallisesti

Paikallisesti tapahtuvan hyökkäyksen voi tehdä vain pääsemällä hyökkäyksen kohteena olevan laitteen luokse ja käyttämällä sitä paikallisesti. Paikallista hyökkäystä ei voi tehdä verkkoyhteyden kautta.

Komentojen mielivaltainen suorittaminen

Komentojen mielivaltaisen suorittamisen mahdollistavaa haavoittuvuutta on pidettävä vakavana, sillä se tarkoittaa sitä, että hyväksikäyttäjä voi käyttää kohteena olevaa järjestelmää aivan kuin sen tavallinen käyttäjäkin. Se voi johtaa myös siihen, että järjestelmään murtautunut hyökkääjä voi ladata verkon kautta järjestelmään omia ohjelmiaan suoritettavaksi.

Rikollisessa käytössä

Haavoittuvuus on rikollisessa käytössä.

Korjaava ohjelmistopäivitys

Ohjelmisto- tai laitevalmistaja julkaisee tavallisesti pian uuden version tai osittaisen päivityksen ohjelmistoon tai käyttöjärjestelmään sen jälkeen kun haavoittuvuus on tullut julki. Päivitys voi olla saatavilla samalla kun haavoittuvuuskin julkaistaan, mutta usein sitä joudutaan odottelemaan jonkin aikaa.

Ongelman rajoittaminen

Vaikka varsinaista korjausta haavoittuvuuteen ei aina ole saatavilla, sen vaikutuksia voidaan useimmiten rajoittaa esimerkiksi pidättäytymällä tilapäisesti jonkin ominaisuuden käytöstä tai rajoittamalla verkkoliikennettä kohdejärjestelmään sopivasti.


2. kesäkuuta 2022 klo 10.24 Lisätty maininta Windows Explorerin esikatseluominaisuuden käytöstä poistamisesta