PALVELU: YouTube
Kyberala murroksessa -webinaari 9.6.2025 Kriittiset digiteknologiat: kvantti- ja avaruusteknologia
Huomioithan, että kun siirryt YouTuben sivuille, sillä on omat käytäntönsä evästeistä ja yksityisyydensuojasta.
Tällä viikolla kerromme muun muassa Kyberturvallisuuskeskuksen nimissä soitetuista huijauspuheluista ja Kyberala murroksessa -webinaarista.
Kyberturvallisuuskeskus on saanut ilmoituksia huijauspuheluista, joissa soittaja esiintyy Kyberturvallisuuskeskuksen edustajana ja pyrkii saamaan haltuunsa arkaluonteisia henkilötietoja tai pankkitietoja. Usein puheluissa väitetään vastaajan pankkitilillä olevan epäilyttävää toimintaa ja pyydetään varmistamaan tietoja tilin suojaamiseksi. Huijarit pyrkivät luomaan pelon ja kiireen tunnetta saadakseen uhrin toimimaan nopeasti.
Kyberturvallisuuskeskus ei koskaan kysy puhelimitse tai sähköpostilla henkilötunnuksia, pankkitunnuksia, salasanoja tai muita arkaluonteisia tietoja. Kyberturvallisuuskeskus ei myöskään pyydä tekemään pankkitoimenpiteitä tai siirtämään rahaa.
Miten tunnistan huijarina esiintyvän henkilö puhelimessa?
Toimi näin, jos saat oudolta vaikuttavan puhelun viranomaiselta:
Jos epäilet tulleesi huijatuksi ja olet tehnyt huijauksen perusteella maksun, rikollinen on päässyt verkkopankkiisi tai saanut maksukorttitietosi haltuunsa, ota viipymättä yhteys pankkiisi ja tee rikosilmoitus poliisille. Kyberturvallisuuskeskukselle voi myös ilmoittaa epäilyttävistä yhteydenotoista.
Kevään ensimmäisessä Kyberala murroksessa -webinaarissa 9.6. perehdyttiin avaruus- ja kvanttiteknologian kehitykseen, mahdollisuuksiin sekä turvallisuushaasteisiin. Seminaariin oli ilmoittautunut yli 400 osallistujaa.
Tilaisuudessa
Webinaari on jatkoa viime vuonna toteutetulle seminaarisarjallemme, jossa käsiteltiin mm. tekoälyn, kvanttiteknologian sekä sääntelymuutosten vaikutuksia kyberalalle. Tilaisuuksissa keskusteltiin myös kyberturvallisuuden strategisesta kehittämisestä Suomessa. Webinaarisarjan järjestävät Traficom, Huoltovarmuuskeskus, Kyberala ry sekä Digi- ja väestötietovirasto.
Webinaarin tallenteen voit katsoa YouTube-kanavaltamme:
Huomioithan, että kun siirryt YouTuben sivuille, sillä on omat käytäntönsä evästeistä ja yksityisyydensuojasta.
Toukokuu oli kyberturvallisuuden kannalta pääosin rauhallinen, vaikka yksittäiset ukkospilvet synkensivätkin muutoin puolipilvistä kybersäätä.
Tietojenkalastelun ja petosten osalta nähtiin kesäkaudelle tyypillisiä teemoja ja havaintomäärien kasvua. Erityisesti pankki-, posti-, vero- ja ajoneuvoteemaiset viestit sekä huijaukset erottuivat joukosta. Toukokuun lopulla nähtiin kasvua myös kaksivaiheisen tunnistautumisen ohittavassa AiTM (adversary-in-the-middle) tietojenkalastelussa.
Merkittävänä positiivisena kehityksenä nähtiin kauan odotetun Euroopan unionin haavoittuvuustietokannan (EUVD) julkaiseminen kuun puolivälissä. EUVD tarjoaa vaihtoehdon yhdysvaltalaisen CVE-tietokannan rinnalle ja vähentää samalla riippuvuutta Euroopan ulkopuolisista palveluista.
Tässä koosteessa kerromme kuluneen viikon aikana Kyberturvallisuuskeskukselle ilmoitetuista ajankohtaisista huijauksista.
Tämä on Kyberturvallisuuskeskuksen viikkokatsaus (raportointijakso 06.06.-12.06.2025). Viikkokatsauksessa jaamme tietoa ajankohtaisista kyberilmiöistä. Viikkokatsaus on tarkoitettu laajalle yleisölle kyberturvallisuuden ammattilaisista tavallisiin kansalaisiin.